Parafia Włoszczowa

Dodany przez dnia 3 stycznia 2011

Włoszczowa parafia Wniebowzięcia NMP

Parafia w powiecie włoszczowskim powstała w początkach IV wieku.  Pierwotnie kościół był drewniany, znajdował się u zbiegu dzisiejszej ulicy Partyzantów i Kusocińskiego. W XVI wieku kościół ten zmieniono w zbór kalwiński. Ok. 1643 r. można znaleźć zapisy iż powstała tutaj nowa parafia z sanktuarium maryjnym, które słynęło z wielu cudów i uzdrowień, których to rzekomo przyczyna był cudowny obraz NMP. Na początku parafia składała się tylko z Włoszczowy i Woli Wiśniowej, lecz dzięki późniejszym przemianom, natomiast w XVII dołączyły do niej nowo utworzone wioski Kuzki, Włoszczówka, a w jeszcze późniejszych latach Belina, Górajec i Podlipie. W okresie międzywojennym parafia powiększyła się o część Motyczna. W dzisiejszych czasach parafia Wniebowzięcia NMP, należy do jednej z największych parafii należących do powiatu i jest dość często odwiedzana przez turystów i mieszkańców powiatu włoszczowskiego ,do czego z pewnością przyczyniła się legenda o cudotwórczym działaniu obrazu NMP, który znajduje się w kościele Wniebowzięcia NMP.

Jednak czy legenda ta jest prawdziwa ?

Obraz nie został uznany przez Watykan za cudowny, przez co nie można uważać iż posiada on cudowne właściwości. Myślę, że jest to wystarczający argument, świadczący o fakcie, iż obraz prawdopodobnie nie należy do cudownych. Jako kolejny przykład podam fakt historyczny, który głosi iż w dawnych czasach ludzie uwielbiali zabobony i wierzyli we wszystkie opowieści dotyczące złych duchów i cudownych uzdrowień. W dzisiejszych czasach kiedy to nie tylko technika ruszyła na przód, ale także poglądy i wiedza naszego społeczeństwa. Dziś przeciętny Kowalski jest o wiele bardziej wymagającym słuchaczem i nie wierzy w każde opowieści, które rozsyłają media i kościół.