Włoszczowa parafia Wniebowzięcia NMP

Dodany przez dnia 24 stycznia 2011

Parafia w powiecie włoszczowa powstała w początkach IV wieku. Pierwotnie kościół był drewniany, znajdował się u zbiegu dzisiejszej ulicy Partyzantów i Kusocińskiego. W XVI wieku kościół ten zmieniono w zbór kalwiński. Ok. 1643 r. można znaleźć zapisy iż powstała tutaj nowa parafia z sanktuarium maryjnym, które słynęło z wielu cudów i uzdrowień, których to rzekomo przyczyna był cudowny obraz NMP. Na początku parafia składała się tylko z Włoszczowy i Woli Wiśniowej, lecz dzięki późniejszym przemianom, natomiast w XVII dołączyły do niej nowo utworzone wioski Kuzki, Włoszczówka, a w jeszcze późniejszych latach Belina, Górajec i Podlipie. W okresie międzywojennym parafia powiększyła się o część Motyczna. W dzisiejszych czasach parafia Wniebowzięcia NMP, należy do jednej z największych parafii należących do powiatu i jest dość często odwiedzana przez turystów i mieszkańców powiatu włoszczowa ,do czego z pewnością przyczyniła się legenda o cudotwórczym działaniu obrazu NMP, który znajduje się w kościele Wniebowzięcia NMP.
Jednak czy legenda ta jest prawdziwa ? Czy Włoszczowa posiada cudowny obraz?
Obraz nie został uznany przez Watykan za cudowny, przez co nie można uważać iż posiada on cudowne właściwości. Myślę, że jest to wystarczający argument, świadczący o fakcie, iż obraz prawdopodobnie nie należy do cudownych. Jako kolejny przykład podam fakt historyczny, który głosi iż w dawnych czasach ludzie uwielbiali zabobony i wierzyli we wszystkie opowieści dotyczące złych duchów i cudownych uzdrowień.
Parafia Wniebowzięcia NMP mimo wielu prześladowań przetrwała do dziś i cieszy się dużą popularnością wśród nie tylko świętokrzyskich pielgrzymów, ale także pielgrzymów z całego kraju, którzy przybywają do Włoszczowy aby ujrzeć cudowny obraz NMP